czwartek, 3 kwietnia 2014

Ozdobne listwy styropianowe – przyklej sam (DIY)


Remontu część III – czyli wykończenie ścian. Listwy styropianowe fajna i niedroga rzecz. W moim salonie już takie listwy były użyte. Postanowiliśmy je wymienić na nowe o trochę innym kształcie i wielkości.

Takie listwy możemy zakupić w sklepach budowlach, salonach tapet, marketach itp. Najczęściej listwa ma 2m długości, a co do szerokości to od kilku do nawet kilkudziesięciu cm. Wzory są przeróżne. Jeżeli potrzebujecie listwy w innym kolorze niż biel wystarczy je przemalować.

Czas zacząć ! ;)      

Co potrzebne:
listwy, nożyk, nożyczki, ewentualnie metalowa piłka, miarka i oczywiście klej ( możemy zastosować różne kleje, u mnie poprzednie listwy były przylepione na klej montażowy, ale tym razem wybrałam klej polimerowy – na zdjęciu poniżej )


Przymiarki, nakładanie kleju i klejenie

Zaczynamy od przymierzenia dwóch listew w róg sąsiadujących ścian i docinamy je w taki sposób aby do siebie pasowały, w zależności pod jakim kątem odchylone są listwy od ściany. Ja miałam trochę utrudnione zadanie i z początku przycięłam je źle. Także zmieniłam metodę i pierwszą listwę nakleiłam bez przycinania, a tą na sąsiedniej ścianie docinałam po troszku i przykładałam. Następnie odcięłam kawałek nożykiem naklejonej już listwy i dokleiłam sąsiednią.

Nakładamy nie dużą ilość kleju na całą powierzchnię przyklejaną. Na zdjęciu poniżej nałożyłam trochę za dużo i musiałam go dobrze rozprowadzić. Chodzi o to, że zbyt duża ilość kleju będzie wypływała na ścianę i trzeba będzie dłużej przytrzymywać listwę przy ścianie, żeby złapał klej. Zapewniam, że trzymanie rąk w górze i dociskanie styropianu nawet przez kilka minut raz za razem daje w kość  - przyznaje kleiłam na raty ;)

Jak już pisałam ściany nie są z byt równe, także w narożniki poszły jeszcze listwy w kształcie ćwierć wałków , ale koniec końców ukazały się  gdzie niegdzie szpary pomiędzy listwą a ścianą. Żeby to zakryć wpadłam na pomysł przylepienia sznurka, który zakupiłam w pasmanterii. Przykleiłam go tym samym klejem co listwy.
Wyszło całkiem nieźle ;), co o tym sądzicie ?

4 komentarze:

 1. Nie tak sie przycina tego typu listwy...

  OdpowiedzUsuń
 2. A jak ? W takim razie poproszę o instruktaż.

  OdpowiedzUsuń
 3. Tutaj znalazłem poprawną instrukcję montażu sztukaterii http://decorsystem.pl/ciecie-profili,p103.html

  OdpowiedzUsuń
 4. Jakies takie poszarpane wydają się te miejsc gdzie było cięcie , wiadomo ze można to załatać ale po co więcej pracy sobie dodawać ?, niestety ale ten post nie jest pomocny ...

  OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...