piątek, 28 lutego 2014

S T O P E R do drzwi – zrób to sam (DIY)


Zorientowałam się, że bardzo dawno nie dodawałam żadnego DIY ;( Tak pochłonęły mnie inne działania, że zupełnie zaniedbałam ten jakże bardzo kreatywny i interesujący dział.

Ponieważ potrzeba jest matką wynalazku, a potrzebnym i niezbędnym okazał się SOPER do drzwi sypialnianych. Postanowiłam to wykorzystać i zrobić tutorial. Stopery są nie tylko funkcjonalne, ale też stanowią dekoracyjny element wnętrza.  

Nie szyłam wcześniej takiego stopera, także najpierw zrobiłam przegląd co do formy jaką ma otrzymać, a jest wiele opcji – od prostych krojów po wręcz fantazyjne kształty np. żabki, misie itp. Nie wspominając już stoperach z innych tworzyw: drewno, plastik itp.

Ja zdecydowałam się na wersję klasyczną tzn. prostopadłościan z uchwytem. Pozostało mi jeszcze dobrać materiały, kolory w taki sposób, żeby nowy drobiazg pasował do otoczenia w jakim się znajdzie. Myślę, że się to udało ;)

Wymiary gotowego Stopera ( wys.14 cm, szer. 12 cm, wierzch 12 x 12 cm ).

Zaczynamy !

Poniżej szablon z  wymiarami w formacie jpg. do pobrania (wystarczy kliknąć na zdjęcie i zapisać).Do stworzenia STOPERA będą potrzebne:


Żwirek kupiłam w sklepie zoologicznym 450g za 2,50 zł, ale możecie użyć również np. grochu/fasoli/soi/piasku itp.

Jak uszyć woreczek na żwirek (oczywiście można go zostawić w foliowej torebce, w której go kupimy).
Materiał składam na pół i zszywam dwa boki, wsypuję żwirek, zaszywam bok i gotowe !


Postanowiłam utrudnić sobie jeszcze prace wyszywaną naszywką na STOPER ;) (oczywiście w kwestii ozdabiania jest wiele możliwości np. można coś napisać specjalnym mazakiem albo po prostu dobrać fajne naszywki, koronki, wstążki, sznurki, materiały itp. )

Podkładam boki materiału do spodu i przeprasowuje żelazkiem, następnie piszę ołówkiem tekst i wyszywam.


Zanim zajmiemy się bryłą, zrobimy jeszcze uchwyt.
Brzegi materiału zaginamy za pomocą gorącego żelazka, czynność powtarzamy, zaginamy jeszcze na 2 połówki i składamy razem. Przeszywam wzdłuż przy krawędziach.


Zabieramy się za nasz prostopadłościan !
Zaczynamy od przyszycia naszywki na jeden z boków, potem układamy wszystkie elementy tak jak mają być zszyte. Odwracamy wszystko na lewą stronę (jeżeli Wasz materiał jest identyczny z lewej i z prawej strony warto zaznaczyć np. ołówkiem lewą stronę).
Fastrygujemy boki prostopadłościanu szpilkami i zszywamy jeden za drugim (4 boki – 3 szycia). W ten sam sposób doszywamy wierzch i spód.


Łączymy bok nr 4 z końcem uchwytu i wierzchem i zszywamy to samo robimy z bokiem nr 2. Następnie kolejno doszywamy bok nr 1 do wierzchu, bok nr 1 do boku nr 4 i spód z dwoma bokami, tak aby został nam jeden niezszyty otwór.


Przewracamy prostopadłościan na prawą stronę i wypełniamy kolejno:
gąbka na wierzch, 2 gąbki po bokach, woreczek ze żwirkiem, puste miejsca uzupełniamy włóknem poliestrowym (np. ze starej poduszki), wkładamy gąbkę na spód i na koniec zszywamy bok.
Sprawdza się równie dobrze przy niedomykającej się bieliźniarce ;)Starałam się, aby ten tutorial był jak najbardziej dokładny i zrozumiały, ale nie męczący ;)
Mam nadzieję, że Wam się podobało, jeżeli tak to proszę o  polubienie LookingForMotif na facebooku ;)
Jestem bardzo ciekawa Waszego zdania, czy tutorial jest przydatny i czy już coś takiego szyliście ;) Także czekam na komentarze i wiadomości ;)

Pozdrawiam i życzę udanego weekendu !

3 komentarze:

 1. tutorial jest super, krok po kroku - zrozumie go nawet osoba nie potrafiąca szyć! A taki stoper przyda się też do "trzaskających" okien, jak się robi w domu przeciągi :D Jest super !!!! Możesz jeszcze wszyć spód z eko-skóry, żeby się nie brudził od podłogi ;)

  OdpowiedzUsuń
 2. Dzięki ;)
  Świetny pomysł z tą ekoskórą, muszę to wykożystać do innego projektu ;)

  OdpowiedzUsuń
 3. tutorial jest świetnie przygotowany, bardzo przejrzysty :) aż zachciało mi się taki stoper uszyć :)

  OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...